Jak udělat tu nejlepší domácí paštiku | babiččin recept
Jak udělat tu nejlepší domácí paštiku | babiččin recept. Občas mě přepadne chuť na něco, co si pamatuji z kuchyně mojí babičky a maminky. Hrubozrnná játrová paštika je ten případ. Na její přípravu není třeba nic speciálního, dokonce i koření si namícháte sami. Paštika je velice jednoduchá, výborně chutná a můžete ji i v malých skleničkách zavařit na později.
Co je potřeba
Paštika:
- 400 g vepřového bůčku
- 600 g vepřových jater
- 2 velké cibule
- 200 g sádla
- sůl podle chuti
- paštikové koření podle chuti
Paštikové koření:
- 1 g mleté skořice
- 1 g sušeného tymiánu
- 2 g mletého zázvoru
- 2 g mletého bobkového listu
- 4 g muškátového oříšku
- 6 g mletého nového koření
- 8 g mletého černého pepře
Maso a játra nechte v kuse, rozložte je do pekáčku a posypte mletým pepřem. Přidejte 100 g sádla, podlijte vodou, posypte kroužky cibule a upečte. Během pečení maso občas obraťte a dávejte pozor, aby se příliš nevysušilo (hlavně játra).
Měkké upečené maso a játra ještě teplé umelte i s cibulí a výpekem. Přidejte zbylých 100 g sádla, osolte a dochuťte paštikovým kořením. Dobře vše promíchejte. Paštikové koření přidávejte po špetkách a ochutnávejte, nelze uvést přesné množství, někomu vyhovuje paštika méně a někomu zase více kořeněná.
Paštika je určena k rychlé spotřebě, po dohotovení a vychlazení ji můžete ihned podávat. Dva až tři dny ji můžete uchovávat v chladničce. Pro pozdější užití ji raději sterilujte. Paštiku servírujte s pečivem.
Během pečení si připravte paštikové koření. Všechny potřebné ingredience dobře promíchejte. Koření nemusíte připravovat jen z mletého koření. Můžete si jednotlivé druhy sami doma namlít a aby bylo voňavější, nejprve celé koření v mírně teplé troubě vysušte a pak umelte nebo utlučte. Koření se přidává do paštiky podle chuti a po špetkách.
Tipy
Pokud vám hrubozrnná paštika nechutná, směs lze rozmixovat do hladké hmoty.
Diskuze k článku