Přejít k hlavnímu obsahu

Dušená mladá mrkev s letním zelím a pečeným vepřovým ocáskem

Dušená mladá mrkev s letním zelím a pečeným vepřovým ocáskem

Mladá mrkev s letním zelím a nové brambory jako příloha k pečenému vepřovému ocásku? To je menu, kterému žádný milovník poctivé české kuchyně neodolá. A kdo ještě vepřový ocásek neochutnal, může jej napoprvé připravit třeba právě podle námi nabízeného receptu.

Maso z vepřového ocásku je syté a výživné, proto ho stačí malý kousek, který jen „zavoní“ na talíři. V sezoně čerstvé zeleniny na maso beztak moc pomyšlení nebývá. Silná šťáva z ocásku dodá zelenině chuť. Nabízíme tip na letní menu: Sladkokyselé mladé zelí s mrkví, nové brambory a pečená vepřová křížová kost.

1

Vepřový ocásek, alias křížová kost

Když má řezník v nabídce vepřové ocásky, nejsou to ty tenké zakroucené „anténky“ z konce čuníkova těla.

Vepřový ocásek se jinak také v řeznictví nazývá křížová kost. Je to konec páteře, na němž je velmi kvalitní maso („šunkové“) maso (viz foto, vepřový ocásek ze všech stran). Je chutné, šťavnaté. Šťavnatost je způsobena vazivovými tkáněmi okolo páteře. Při tepelné úpravě se vazy rozvaří, maso pak není suché a vypečená šťáva je velmi chutná.

Protože ale na křížové kosti masa moc není, připravujeme vepřový ocásek k takovému jídlu, kde je „účast masa“ spíš jen symbolická.

2

Pečený vepřový ocásek

Vepřový ocásek opláchneme, z obou stran osolíme. Vložíme do pekáčku, posypeme celým nebo drceným kmínem, podlijeme vodou a dáme do trouby nejprve dusit a pak péct (při 200 stupních Celsia). Ocásek stále podléváme, napečenou vrstvičku z boků pekáčku odškrabujeme a vracíme do šťávy, aby byla chutná a silná.

Když je ocásek měkký, že maso odpadá od kosti, vyjmeme jej na pracovní talíř, pokapeme výpekem a znovu seškrábeme všechnu napečenou šťávu z boků pekáče, aby se rozpustila v tekutině. Výpek využijeme na ochucení zeleniny, budeme ho potřebovat něco přes dvě deci.

Talíř z masem přiklopíme a vrátíme do ještě teplé trouby. Máme-li mikrovlnku, nemusíme maso do trouby vracet.

3

Mladá mrkev s letním zelím

Na dušenou zeleninu budeme potřebovat:

  • Asi půlkilogramovou hlávku letního zelí
  • Půl kilogramu mladé mrkve
  • 1 velkou cibuli
  • 1 celou a ještě půlku lžíce másla
  • Lžíci hladké nebo polohrubé mouky
  • Výpek z ocásku (asi 200 až 250 ml)
  • Sůl, pepř, cukr, ocet (nebo citronovou šťávu)

Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno a dáme zpěnit na lžíci másla. Hlávku mladého zelí obereme, rozkrojíme na čtvrtky, vyřízneme košťálu a seřezáváním „přes hranu“ nakrájíme na tenké nudličky. Mrkev očistíme a nakrájíme na kolečka.

Na zpěněnou cibuli nasypeme mrkev a zelí, zamícháme, přiklopíme poklicí, minutu dvě dusíme, aby zelenina zavadla, odkryjeme a za stálého míchání ještě chvíli restujeme.

Pak přilijeme výpek z ocásku, zamícháme, přiklopíme poklicí, snížíme teplotu a asi 15 minut zvolna dusíme.

Mezitím oškrábeme brambory a dáme vařit do osolené vody. Pro chuť můžeme přidat kousek celerové natě.

Když je zelenina v takovém stupni tuhosti/měkkosti jak to máme rádi, uděláme z půlky lžíce másla a lžíce mouky tak zvané moučné máslo – mouku zapracujeme do másla. Moučné máslo přidáme k zelenině, provaříme a necháme zredukovat do hustoty, jakou máme rádi u zadělávané zeleniny.

Odstavíme mimo plotýnku a dochutíme solí, cukrem a octem, aby měla zelenina vyváženou sladkokyselou chuť. Bude-li mdlá, nejspíš bude málo slaná. Dochucujeme opatrně. Kdo má rád, může nakonec přidat trochu mletého černého pepře.

Maso obereme z ocásku, jestli vychladlo, ohřejeme v mikrovlnce, „spravedlivě“ rozdělíme na talíře, aby všichni strávníci dostali stejné množství i kvalitu. Podáváme se zeleninou a bramborami.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články