Jak uvařit jednoduché polévky podle receptů z roku 1947 – září | recepty na každý den
Dnes se již v málokteré domácnosti vaří polévka i hlavní jídlo každý den. Dříve to tak ale bylo, polévka musela být na stole denně a mnohdy byla v chudších rodinách jediným teplým jídlem. Polévka má i nespornou výhodu, není tak kalorická, zaplní žaludek, a tak stačí mnohem menší porce hlavního jídla. Však se také říkalo: Polévka je grunt, kdo jí nejí, ten je špunt. Jako dítě jsem se hájila tím, že jsem velká a polévku jíst nemusím, ovšem bylo mi vysvětleno, že špunt je tlustý! Asi na tom něco bude, protože dnes polévky opravdu nejím a váha je můj úhlavní nepřítel.
V následujícím článku naleznete návody na polévky z jídelníčku na 18.–24. září.
½ kg drštěk dobře opereme ve třech vodách. Dáme vařit do studené vody, necháme přejít var, vodu slijeme a nalijeme novou. Přidáme všecku zeleninu, cibuli a vaříme do měkka. Měkké dršťky nakrájíme na nudličky, přidáme kousky uzeného masa na kostky nakrájeného. Světlou jíšku rozvaříme polévkou a dršťky povaříme, přidáme sůl, pepř, majorán a nakrájené maso.
Modernější a rychlejší verzi dršťkové polévky si můžete uvařit podle tohoto videonávodu.
Na másle osmažíme krupičku do zlatova a zavaříme do zeleninové polévky. Přidáme trochu květu a polévkového koření.
Rozpustíme 5 dkg másla, trošku mléka, sůl. Přidáme 5 lžic mouky a mícháme, až se těsto vařečky nechytá. Do chladného dáme 1 vejce a 2 žloutky, citronovou kůru a zaváříme nočky do polévky zeleninové.
Hovězí játra udusíme na zelenině a másle. Pak je dvakrát umeleme i se zeleninou, zalijeme polévkou z kostí, osolíme, opepříme, přidáme polévkové koření, kousek másla a sekanou petržel.
Současný způsob přípravy játrových knedlíčků najdete v tomto článku.
3 tvrdé žemle nakrájíme na kostky, osmažíme se zeleninou na másle, zalijeme, povaříme a pak propasírujeme. Před podáváním okořeníme zelenou petrželkou, květem a zalijeme žloutkem v trošce mléka rozkverlaným.
Zkusit můžete i vylepšenou verzi chlebové polévky podle Markéty.
V nádobě utřeme 2 dkg tuku s 2 dkg droždí, zalijeme 1 l horké vody, přidáme na nudličky pokrájenou petržel, cibuli, žlutou řepu, celer, stroužek česneku, sůl, dobře povaříme, zavaříme 2 lžíce krupice, na talíře dáme usekanou pažitku a petrželku.
(Bulharská lidová kuchyně)
Vyzkoušejte také polévku s drožďovým kapáním. Recept
4 dkg másla rozehřejeme, dusíme na něm 10 minut ½ kg na kostky pokrájených brambor, 3 pokrájené póry, pak zalijeme 1 l vody, osolíme a vaříme 1 a čtvrt hodiny. Brambory se rozvaří a polévku zahustí. Hotovou polévku necedíme, odstavíme z kamen, přidáme 4 dkg másla a 1/8 l šlehačky. Podáme s osmaženou žemlí a zelenou petrželkou.
Recepty na polévky jsou uvedeny v doslovném znění, tak jak byly uveřejněny v Odborném kuchyňském kalendáři.