Jak uvařit levné polévky | 4 snadné recepty
Jak uvařit levné polévky | 4 snadné recepty. Dnes jsem pro vás vybrala návody na levné polévky ze staročeské kuchyně. Recepty jsou jednoduché, jsou uvedeny v přesném znění, tak jak byly zveřejněny v knize Zelinářská kuchyně od cukráře a kuchaře Václava Soukupa. Ve své sbírce mám 4. vydání této knihy z roku 1942. I když jsou předpisy velmi staré, myslím, že i dnes si na polévkách uvařených podle nich pochutnáme.
Na dva litry polévky se vaří čtyři lžíce na nudličky pokrájené mrkve, stejně tolik brukve, lžíce kořenové petržele, trochu pokrájené celerové nati, kousek drobně pokrájeného kerblíku, trochu pokrájené cibule a kousek kapusty. Vše se vaří v osolené vodě do měkka. Pak se polévka zapraží lžící červené jíšky, přidá se do ní kousek zvláště vařeného a drobně pokrájeného květáku a lžička zelené petrželky. Podává se buď s osmaženou, drobně pokrájenou žemličkou anebo se do ní zavaří dvě hrstičky nudlí. Možno též přidati i malinko květu.
V pražských domácnostech připravovala se známá pražská polévka z hub podle staročeského způsobu, k níž zpravidla se užívá těchto součástí: 4 dkg sušených nebo 15 dkg čerstvých hub, 5 dkg umělého tuku, 6 dkg mouky, podle potřeby vody, zelené mlaďounké usekané petrželky, odvaru z kostí nebo hovězí polévky, soli a pepře. V rozpuštěném tuku při stálém podlévání horkou vodou se dusí rozsekané houby do měkka a poprašují se při tom moukou.Pak se přelijí do vařící se polévky, okoření se a polévka se nechá náležitě povařiti, nežli se podává. Užívá-li se k polévce hub sušených, nutno je před dušením máčeti asi 1 hodinu, v každém případě se musí na drobno posekati.
Pokrájíme různou zeleninu, hlavně mrkev, celer, kapustu, petržel a por (poru zcela málo), jakož i brambory a naházíme je do osolené vody. Vaří-li se voda, přidáme k tomu trhané krupky, předtím dobře oprané. (Bereme na tři litry vody čtvrt litru krupek.) Přešel-li již var a polévka je jaksi hotova, přisypeme trochu šafránu a zázvoru, přidáme na másle utřenou sardelku a chvíli vaříme, načež hotovou polévku možno nésti na stůl. Nechceme-li užíti sardelového másla, lze bráti i máslo prosté, ale polévka nemá tak pikantní příchuť.
Velmi dobrá polévka je chlebová s rajskými jablíčky. Do hrnku se dá asi 1 l vody, 14 dkg tvrdého chleba, jedna tvrdá žemle, čtyři rozkrájené brambory, půl stroužku česneku, kousek rozkrájené cibule a půl lžíce soli. Nechá se to dobře rozvařiti a přidá se k tomu ještě tolik vody, aby polévka byla přiměřeně hustá. Připojí se kousek másla a v 1/8 mléka se rozkvedlá jedno vejce. Dá se do polévky, která se ihned podává. S vejcem se již polévka vařiti nesmí, neboť by se srazila. Jsou-li rajská jablíčka čerstvá, uvaří se dvě větší v trošce vody a procedí se do polévky, jejíž chuť se znamenitě zvýší. Brambory se v polévce rozmačkají. Má-li být takto připravená polévka jemnější, procedí se cedníkem.
Hmotnost je uvedena v původních jednotkách, 1 dkg se rovná 10 g.