Jak připravit posvícenskou husu po staročesku | recept na polévku a 2× hlavní chod
Jezte drůbež! Radil to už našim dávným předkům Jan Kopp z Raumenthalu, tělesný lékař Jeho Milosti královské Ferdinanda I. Podle něho dokonce „ti, kteří mnoho slepic, hus a kuřat jedí, rozumnější a můdřejší sú, než ti, kteří se sviňským a hovězím masem, zelím a řepou, mrkví, hrachem a krupami živí.“
Nutno podotknout, ž husa patřívala k dražším pokrmům a každý si ji nemohl dovolit. Cena husy se na přelomu 17. a 18. století pohybovala od 13,5 do 30 krejcarů, což odpovídalo 6–15 librám (tj. 3–8 kg) hovězího masa.
V dnešní době si husu můžeme dovolit kdykoli, avšak nejčastěji ji podáváme při slavnostních příležitostech jako jsou např. Vánoce nebo posvícení. Nabízíme vám tři staročeské recepty na úpravu husy a doufáme, že jsme vybrali ty, na kterých si opravdu pochutnáte.
Co budete potřebovat:
- 800 g husy
- 4 oloupaná jablka
- 100 g jader vlašských ořechů
- 10 g česneku
- 150 g kořenové zeleniny
- 3 zrnka hřebíčku
- 4 žloutky
- několik nitek šafránu
- 10 g hladké mouky
- na špičku nože pepře
- 200 ml smetany
- 750 ml vývaru z drůbků
- sůl
Pracovní postup:
Porce očištěné husy osolíme, potřeme třeným česnekem a s jablky a polovinou jader ořechů pod pokličkou pečeme. Zvlášť vaříme drůbky s kořenovou zeleninou, hřebíčkem a šafránem. Upečenou husu vyjmeme, jablka a ořechy vybereme, sádlo slijeme a do šťávy přidáme asi 750 ml vývaru z drůbků a necháme povařit. Pak procedíme, přivedeme do varu a zalijeme smetanou, do níž jsme zamíchali malou lžičku hladké mouky a povaříme. Nakonec přidáme ušlehané žloutky, zbytek sekaných jader ořechů, podle chuti osolíme. Husu na talíři obložíme ořechy a jablky a přelijeme kondymentem.
Co budete potřebovat:
- 2 husí stehna
- 500 g čerstvého zelí
- 100 g husího sádla
- 1 cibule
- 100 ml bílého vína
- 20 g cukru
- špetka mouky
- kmín
- sůl
Pracovní postup:
Stehna z mladé husičky očistíme, osolíme a dusíme na sádle s cibulkou a podléváme vodou. Až stehna změknou, přidáme nakrájené, okmínované a osolené zelí a dusíme do měkka. Zaprášíme moukou, zalijeme bílým vínem, přidáme cukr a dodusíme.
Množství jednotlivých ingrediencí není uvedeno, takže vařte podle vlastního uvážení a chuti.
Jak postupovat:
Očištěné husí drůbky dáme do studené vody vařit, osolíme, přidáme veškerou kořenovou zeleninu, cibuli, špetku majoránky, dva stroužky strouhaného česneku a vše vaříme do měkka. Pak drůbky vyjmeme a nasekáme na kousky. Do polévky přidáme světlou jíšku, necháme povařit, přidáme sladkou smetanu a procedíme na drůbky. Nakonec zamícháme strouhaný křen a malou lžičku medu. Polévka nesmí být hustá.