Jak vařit podle odborného kuchyňského kalendáře z roku 1947 | jídelníček 18.–24. září
Nabízíme vám sestavený týdenní jídelníček z 36. ročníku odborného kuchyňského kalendáře sestaveného paní Idou Jeslínkovou. V poválečných letech se vařilo úsporně, skromně a základem bylo to, co se zrovna urodilo v zahradě, na poli i volně v přírodě. Rozpisy jsme ponechali tak, jak byly v původním textu. Recepty na polévku se zobrazí po kliknutí na jejich název. Věříme, že i v dnešní době hojnosti a dostatku si vyberete některé z obyčejných jídel našich předků.
Svítek jablkový
Pro osobu oloupáme 1 renetu, pokrájíme na tenké plátky a podusíme s trochou bílého vína nebo vody, do níž přidáme lžičku rumu. Dusíme do měkka, ne však tak dlouho, až by se jablka rozpadla. Ve ¼ l mléka rozmícháme 3 vejce, 2 lžičky cukru, 3 lžičky mouky a připravená jablka. Na omeletové pánvi rozehřejeme tuk, těsto ve slabé vrstvě na pánev vlijeme a v troubě rychle upečeme. Silně nalité těsto se špatně peče a svítek není chutný. Jakmile těsto zrůžoví, je svítek hotov, hned dáme na talíř, pocukrujeme vanilkovým cukrem a podáme.
Vařené hovězí maso, omáčka křenová studená
Uvaříme vejce na tvrdo, žloutek utřeme se solí a octem na hladkou kaši, přidáme strouhaný křen, cukr, rozsekaný bílek, rozstrouhané jablko a malou lžičku zeleninové, studené polévky. Omáčka musí být velmi hustá.
Jablkový koláč
25 dkg mouky, 6 dkg másla, 6 dkg cukru, 3–4 lžíce vlažného mléka, 1 vejce, ½ prášku. Těsto rozdělíme na 2 díly. Jeden rozválíme, dáme na pomaštěný plech, potřeme dušenými jablky smíchanými s citronovou kůrou, mandlemi a rozinkami. Druhý díl na to přiklopíme a pečeme. Nebo vyválíme mřížky a klademe přes nádivku.
Americké brambory
1 kg brambor uvaříme, oloupeme, pokrájíme na plátky, skládáme do tukem vymazané ohnivzdorné misky, solíme, pepříme. ½ kg rajčat nakrájíme ostrým nožem na tenké plátky a vrstvíme do formy střídavě s bramborami. Zalijeme ¼ l mléka, v němž rozmícháme vejce a lžičku mouky, zapékáme hodinu v troubě.
Buchty
Jak upéct buchty s tvarohem z bramborového těsta | recept. Dnes si můžete přečíst recept na plněné buchty z těsta, které bude pro mnoho z vás nezvyklé. Tak jako velká většina mých receptů pochází ze starých zápisníků z pozůstalosti paní mlynářky. Buchty se povedly hned napoprvé, i když s bramborovým těstem, se ve srovnání s kynutým, o trochu hůře pracuje. Buchty jsou skvělé a vydrží dlouho vláčné.
Játra telecí minutková
Telecí játra zbavíme blan, omyjeme, nakrájíme na lístky, naklepeme, protáhneme slaninou. Cibuli nakrájíme, necháme zežloutnout na kousku tuku, přidáme špetku papriky, řízky z jater v mouce obalené a opékáme 10 minut po obou stranách, podlijeme trochou zapražené polévky. K tomu brambory.
Zajíc po hradecku
Dort pomerančový
Večer:
Strakatá bábovka a čaj
Zajíc po hradecku. Zajíce rozdělíme na díly, protáhneme slaninou a obložíme plátky šunky a slaniny, pečeme na másle do zlata. Měkké maso se vyndá, šťáva zahustí, okoření pepřem, citronovou šťávou a šťávou vytlačenou z jedné postrouhané cibule. Omáčku necedíme. Omáčka musí být pikantní.
Dort pomerančový. Utřeme 3 žloutky a 15 dkg cukru, přidáme 15 dkg loupaných strouhaných mandlí, z 1 pomeranče šťávu a kůru a nakonec ze 3 bílků sníh, který střídavě se 3 dkg mouky a ½ prášku do pečiva k ostatnímu lehce přimícháme. Pečeme 1 hodinu. Druhý den dort naplníme krémem: ¼ l smetany, 4 žloutky, 10 dkg cukru uvaříme ve vodní lázni v krém. Do chladného přimícháme 10 dkg utřeného másla. Vrch dortu potřeme lehce meruňkovou zavařeninou, zdobíme šlehačkou a dílky pomeranče.
Bábovka strakatá. Utřeme ¼ kg másla, přidáme 6 žloutků, ½ kg cukru a třeme ½ hodiny, přidáme citron, vanilku, 1 koflík mléka, ½ kg mouky. Naposled vmícháme sníh ze 6 bílků a 1 prášek do pečiva. Těsto rozdělíme na 3 díly. Do jednoho dáme 12 dkg nastrouhané čokolády, do druhého maličko červeného bretonu – těsto musí být jen narůžovělé. Třetí díl zůstane bílý. Formu vymažeme máslem, vysypeme moukou a těsto vkládáme střídavě. 1 polévkovou lžíci těsta bílého, 1 lžíci růžového, pak černého atd. Pečeme v mírné troubě hodinu.